Creatio Ex Nihilo

O nas

Creatio ex Nihilo to stowarzyszenie zrzeszające w swych szeregach miłośników historii i szeroko pojętej fantastyki. Wcześniej byli grupą zapaleńców, która w wolnym czasie spotykała się w swoim gronie na sesje RPG oraz larp, jednak w pewnym momencie chcieliśmy czegoś więcej.

Pomysł zrodził się w październiku 2014 roku, kiedy to na rynku w Krakowie odbyła się gra miejska pt. "Przemyt" zorganizowana dla Klubu Rotaract Kraków - Wawel. To wtedy uznaliśmy, że pomiędzy typowymi larpami ze sfery świata Tolkiena oraz Wiedźmina, a rekonstrukcją historyczną jest niewykorzystana przestrzeń idealna dla nas. Larpy odwołujące się do historii naszego kraju oraz miasta Wrocławia i Krakowa, w którym stowarzyszenie stawiało swoje pierwsze kroki, ale nie tylko. Larpy, które będą czerpać całym garściami z europejskiego dziedzictwa kulturowego i pozwolą uczestnikom doświadczyć historii. Każdy może stać się królem Kazimierzem Wielkim lub Marysieńką Sobieską. Jednak to nie wszystko. W naszych głowach zaczęło pojawiać się pytanie: Co by było gdyby... - czyli alternatywna historia pewnych znanych nam wydarzeń z dziejów historii.

Nie pozwalamy, aby nasza kreatywność spała. Chcemy pokazać, że historia to nie tylko suche fakty oraz daty. To pełne emocji wydarzenia, wypełnione ludzkimi przeżyciami, przemyśleniami i tragediami. Właśnie to staramy się pokazać w naszej działalności i nie boimy się innowacji podejmując codziennie wyzwania w tworzeniu larpow, gier miejskich, warsztatów i wszelkich innych aktywności okołolarpowych.

Od 2018 roku Stowarzyszenie przeniosło się do Wrocławia gdzie teraz mieści się zarząd, ale to nie sprawia, że porzuciliśmy Kraków. Nadal w Mieście Królów pozostaje grupa, która dalej będzie tworzyć larpy z ramienia Creatio ex Nihilo. 

 

Adrianna „Odalla” Adamska – Prezes

ADRIANNA „ODALLA” ADAMSKA

Prawdziwa słowiańska kobieta, której ulubionym okresem historycznym jest wczesne średniowiecze i dwudziestolecie międzywojenne. Osoba o wielu zainteresowaniach, jeździ konno, lubi wypić dobre wino, a w wolnym czasie pisze kolejne larpy, czyta, haftuje, gra w planszówki i szyje. Mechanika ją odstrasza, więc omija ją szerokim łukiem. Chciałaby podróżować i zwiedzać cały świat, na razie robi to z pomocą programów przyrodniczych.

Planistka, wszystko rozpisuje i jeszcze podkreśla kolorami! Czasami bywa groźna, zwłaszcza wtedy kiedy stara się zagonić wszystkich do roboty.

Funkcja: Prezes 

Rafał "Mefi"Matraszek

RAFAŁ "MEFI" MATRASZEK

Ekstrawertyk, miłośnik gier fabularnych i ogólnej fantastyki. Typowy narratywista.  Lubi ładnie opowiedziane historie i realny, żywy świat przedstawiony. Właśnie tego szuka w grach. Otwarty na eksperymenty i spontaniczne decyzje, jeśli tylko dostarczą one nowych wrażeń. Ponoć sympatyczny. Stara się, by wszelkie projekty miały ręce i nogi oraz by dało się je doprowadzić do końca zgodnie z wcześniej ustalonym planem. 

Z doświadczeniem larpowym średniego stopnia. Czuje, że Wrocław ma wspaniałe możliwości i chętnych graczy do wszelkiego rodzaju atrakcjispołecznych – dlatego tym bardziej chciałby dorzucić swoją cegiełkę w zagospodarowaniu stolicy Dolnego Śląska.

Funkcja: Vice-prezes

Maciej "Książę" Antkiewicz

MACIEJ "KSIĄŻĘ" ANTKIEWICZ

 Mieszka i pracuje we Wrocławiu. Od lat interesuje się szeroko rozumianą fantastyką (tworzy i gra w larpy, prowadzi prelekcje na konwentach, prowadzi sesje RPG i wiele, wiele innych). Hobbystycznie występuje w teatrze improwizowanym, szyje stroje, programuje i gra na fortepianie. Na co dzień operuje ludzi i uczy studentów.

 

Funkcja: Skarbnik

Dorota Chmielewska

DOROTA CHMIELEWSKA

 dr Dorota Chmielewska Łuczak - wykładowca w Instytucie Psychologii, członek Polskiego Towarzystwa Badania Gier, zawodowo zainteresowana analizą psychologiczną zjawisk kulturowych a w szczególności narracjami obecnymi w naszej kulturze. Prywatnie, dzięki studentom zainteresowała się grami fabularnymi, szczególnie larpami, gra w nie i tworzy. Tańczy tango i ratuje zwierzęta.

Funkcja: Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej

 

Adrian Kraweć

ADRIAN KRAWEĆ

Człowiek o wielu twarzach i rozlicznych zainteresowaniach, nieustannie marudzący, z uporem maniaka nadużywający okularów przeciwsłonecznych - choć i tak powiecie, że Conchita. Biolog, filmowiec, aktor, rehabilitant zwierząt. Larpowaniem zajął się kilka lat temu – i od tamtego czasu nie zwalnia tempa! Z zamiłowania NPC. Dumny ojciec swoich trzech tarantulich córek – Grażyny, Emilki i Panny Papeć, które całkiem niedawno również dołączyły do grona larpowców. Jeśli natkniecie się w projektach Creatio ex Nihilo na wątki silnie pierwotne, niezwykle zwyrodniałe, czy wywołujące wewnętrzny strach – prawdopodobnie maczał w nich palce. Nie, nie chcieli go przyjąć na oddział zamknięty.

Funkcja: Członek Komisji Rewizyjnej

Katarzyna Cebula

KATARZYNA CEBULA

 
Z wykształcenia archeolog i geodeta. Zajmuje się amatorsko fotografią, napędza ją ciekawość świata, dzięki czemu posiadła liczne zainteresowania i umiejętności m.in podróże, kinematografia, gry planszowe oraz sport.

Funkcja: Członek Komisji Rewizyjnej

Łukasz "Sosu" Ososiński

ŁUKASZ "SOSU" OSOSIŃSKI

 Miłośnik larpów historycznych, uważa że historia napisała wystarczająco dobre opowieści, by na ich podstawie tworzyć larpy. Jest oczarowany kulturą Sarmacką XVII - wiecznej Rzeczypospolitej i właśnie takie, awanturnicze larpy ma w planach. Gdy nie zajmuje się larpami, gra w planszówki (kiedyś tworzył eventy planszówkowe) albo wymyśla nowe fanowskie teorie o Gwiezdnych Wojnach- których jest wielkim miłośnikiem.

Agata Wróbel

AGATA WRÓBEL

 Studentka medycyny, która z równą chęcią zaczytuje się w książkach o człowieku, co w historycznych, kryminałach i tych z odrobiną surrealizmu. Uważa rower za najlepszy środek do przemieszczania się. Najlepiej czuje się w kontakcie z graczami, tworzeniu postaci i relacji między nimi.

 

Paweł Leszczak

PAWEŁ LESZCZAK

 Trochę mniej zaczytany, niż na zdjęciu, woli dryfować jako fabularny balonik i wymyślać historie na pięć larpów do przodu. Potem ktoś go musi ściągać na ziemię - na ogół się udaje... Uwielbia poznawać nowe światy i settingi w książkach, grach oraz filmach, po czym rozbierać je na czynniki pierwsze i toczyć długie dyskusje "co by było gdyby". W rozmowie nikogo nie zagadał na śmierć - jeszcze.

Przemysław Wajda

PRZEMYSŁAW WAJDA

 Ekipa Krakowska

Pasjonat gier fabularnych. Najczęściej występuje w roli Mistrza Gry. W przyszłości chciałby Stworzyć własnego Larpa.