Creatio Ex Nihilo

O nas

Creatio ex Nihilo to stowarzyszenie zrzeszające w swych szeregach miłośników historii i szeroko pojętej fantastyki. Wcześniej byli grupą zapaleńców, która w wolnym czasie spotykała się w swoim gronie na sesje RPG oraz larp, jednak w pewnym momencie chcieliśmy czegoś więcej.

Pomysł zrodził się w październiku 2014 roku, kiedy to na rynku w Krakowie odbyła się gra miejska pt. "Przemyt" zorganizowana dla Klubu Rotaract Kraków - Wawel. To wtedy uznaliśmy, że pomiędzy typowymi larpami ze sfery świata Tolkiena oraz Wiedźmina, a rekonstrukcją historyczną jest niewykorzystana przestrzeń idealna dla nas. Larpy odwołujące się do historii naszego kraju oraz miasta Krakowa, ale nie tylko. Larpy, które będą czerpać całym garściami z europejskiego dziedzictwa kulturowego i pozwolą uczestnikom doświadczyć historii. Każdy może stać się królem Kazimierzem Wielkim lub Marysieńką Sobieską. Jednak to nie wszystko. W naszych głowach zaczęło pojawiać się pytanie: Co by było gdyby... - czyli alternatywna historia pewnych znanych nam wydarzeń z dziejów historii.

Nie pozwalamy, aby nasza kreatywność spała. Chcemy pokazać, że historia to nie tylko suche fakty oraz daty. To pełne emocji wydarzenia, wypełnione ludzkimi przeżyciami, przemyśleniami i tragediami. Właśnie to staramy się pokazać w naszej działalności i nie boimy się innowacji podejmując codziennie wyzwania w tworzeniu larpow, gier miejskich, warsztatów i wszelkich innych aktywności okołolarpowych.

 

Adrianna „Odalla” Adamska – Prezes

ADRIANNA „ODALLA” ADAMSKA

Prezes stowarzyszenia. Z zawodu prawnik, z zamiłowania prawdziwa słowiańska kobieta, która kiedy tylko ma możliwość przenosi się do X wieku. Nieustępliwa oraz konkretna, zajmuje się zaganianiem do pracy niesfornej gromadki. Nie raz strach jej odmówić. Uwielbia jeździć konno, szyć oraz haftować, jeść sushi i pić dobre wino. Zmienna niczym kameleon, ponoć jej szafa ciuchów larpowych i historycznych jest tak wielka, że trzeba będzie wynająć Wawel jako garderobę. Niewielka ciałem, ale z pewnością wielka duchem.

Marcin Tomasiewicz

MARCIN TOMASIEWICZ

Wiceprezes stowarzyszenia. Urodził się siódmego listopada tysiąc dziewięćset osiemdziesiątego czwartego roku, jako jedyne dziecko Andrzeja i Elżbiety. W roku dwa tysiące trzecim podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim, a w dwa tysiące szóstym na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej. Interesuje się w szczególności historią, filozofią i teologią. Pracuje w branży gastronomicznej. Na stałe przebywa w Krakowie.

Anna Oborska

ANNA OBORSKA

Kanclerz stowarzyszenia. Doktorantka na Uniwersytecie Jagiellońskim w dziedzinie nauka o mediach. Zafascynowana procesami negocjowania i przetwarzania znaczeń przez środowiska fanowskie. A poza tym marketingowiec, PRowiec, osoba od kontaktu z mediami.

Nałogowo ogląda seriale, czyta komiksy i książki, starając się odnaleźć w każdej opowieści campbellowski wzorzec podróży bohatera. Larpów dopiero się uczy, RPGi ubóstwia, planszówki kocha. Uwielbia meble z Ikei i wszystko co związane z Disney'em, w tym komiksy Marvela.

Jacek Kukla

JACEK KUKLA

 
Jacek Kukla - student informatyki Politechniki Krakowskiej. Fascynat RPG, planszówek, strzelectwa, dawniej aktorstwa i innych nieco bardziej niepokojących ... no mniejsza.
Mistrz gry z wieloletnim stażem. Sędzia Pucharu Mistrza Mistrzów w roku 2013. W stowarzyszeniu stara się udzielać jako fabularzysta. Bardzo prawdopodobne jest, że jeśli jakaś postać ma dziwny i nieszablonowy wątek to jego właśnie zasługa.

Mateusz Sroka

MATEUSZ SROKA

 
IT. Miłośnik komiksów (zwłaszcza Marvela), gier RPG (na przekór wszystkim, nie Młotek a Dedeki!) oraz wszelkiego rodzaju gier planszowych - od Pędzących Żółwi przez Osadników z Catanu, a kończąc na prototypach, które nigdy nie ujrzą światła dziennego... 

W wolnych chwilach, od powyższych, czasem obejrzy ciekawy film (nieciekawy w sumie też), jakieś seriale, albo zje coś dobrego - najlepiej autorski wynalazek.

Przemysław Wajda

PRZEMYSŁAW WAJDA

 

Pasjonat gier fabularnych. Najczęściej występuje w roli Mistrza Gry. W przyszłości chciałby Stworzyć własnego Larpa.

Agata Bicz

AGATA BICZ

 

Góry, kino, freeride mnie cieszą. Dowiedziałam się, że relacje budują napięcie – badam temat. Na pięcie robią mi się odciski czasami. Tęsknoty mam szczytne. Studiuję. Wiedziałam, że „do teatru nie wchodzi się bezkarnie” – weszłam.

Dominik Bażyński

DOMINIK BAŻYŃSKI

 
Niziołek, nauczyciel historii, sędzia piłkarski i największy fan Spidermana. Jako historyk stoi na straży zgodności ze źródłami, jako larper marzy o hollywoodzkich efektach. W wolnych chwilach pogłębia swoją wiedzę o wszystkim, czego jeszcze nie wie. Typ mózgowca. Planista i strateg, niczego nie odkłada na ostatnią chwilę.

Patrycja Bażyńska

PATRYCJA BAŻYŃSKA

 
Kochająca Jednorożce nauczycielka plastyki. Z wykształcenia projektantka witraży. Lubi wikingów, książki Pratchetta i tworzenie kostiumów na kolejne larpy. Nie lubi kotów. Wolny czas spędza doskonaląc fechtunek lub knując coś kreatywnego. Jak każda dobra gospodyni domowa słucha Ozzy’ego Osbourne’a przypalając wodę na herbatę.

Mateusz Wojtiuk

MATEUSZ WOJTIUK

Wonskim zwany, miłośnik militariów i wszystkiego, co stworzono w rzemiośle wojennym. Przyszły niedoszły historyk UP, który gdyby mógł to zostałby towarzyszem husarskim.

Zaangażowany w tworzenie fabuły wszelakiej, bo jak wiadomo bez niej żyć się nie da. Po godzinach chętnie poczyta książkę przy szklance whiskey, jak i wespnie się na skały czy też zagra w planszówkę.

Uważa, że jak fantastyka to tylko polska, Star Wars i reszta są dla mięczaków.